Vi kom över havet
Efter första världskriget lämnade flera japanska kvinnor sitt land för ett bättre liv på andra sidan Stilla havet. Det här är deras berättelse.
Julie Otsuka har tagit del av de japanska immigranternas levnadshistorier och skrivit berättelsen om deras öde. De kvinnor som sökte ett bättre liv, men anlände till okända män i ett främmande land.
De fick arbeta hårt och vid sidan av det vardagliga livet brottas med frågor om identitet, utanförskap och omgivningens misstänksamhet. Hela tiden i händerna på sina män som inte var dem de drömt om på båten över.
Vi kom över havet är en poetisk återgivelse av immigrantlivet i USA, som berör. Framför allt är det en berättelse om ett kollektiv men de enskilda kvinnorna vandrar förbi i texten och enstaka rader rymmer ibland ett helt livsöde. Sorgligt, berikande och läsvärt.