Förr eller senare exploderar jag
"Det här är verkligen en bok att älska. Jag gråter och skrattar, det är en bok att återvända till, en som kommer att stanna kvar." Så skriver Cecilia Flodström i sitt tips om John Greens gripande bok om Hazel och Augustus.
Det här är berättelsen om 17-åriga Hazel Grace, cancersjuk med begränsad tid kvar att leva. Hon går inte längre till skolan, sitter mest och tittar på dokusåpor på tv.
Ett omvälvande möte
Hennes mamma tvingar henne att gå på kyrkans stödgrupps möten för cancersjuka ungdomar. Hon hatar det, ända tills den dag Augustus Waters kommer dit. De ser varandra. De hör varandra. Och vi, vilken kärlekshistoria vi får vara med om!
Äkta, uppriktigt, överraskande och hjärtskärande. Oförutsägbart och rakt på sak. Som alltid hos John Green finns det frågor som söker svar. Bland annat förekommer en mycket viktig bok i berättelsen, en bok som slutar mitt i en mening. Varför?
I original heter boken The fault in our stars. Ända sedan den kom ut, för cirka ett år sedan, har svenska bokbloggare skrivit mycket om den. Den har blivit något av en kultbok och kommer helt säkert att bli en klassiker.
Många retar sig på det svenska omslaget, som är helt olikt det amerikanska originalet. John Green själv är däremot förtjust och gillar det. Kika på filmen här nedanför, John Greens hälsning till de svenska läsarna.